Trenér Smejkal: Po čtyřech letech si všechno sedlo jak má

Trenér Smejkal: Po čtyřech letech si všechno sedlo jak má


Velké Meziříčí - Naznačil to už začátek sezony. Vhodně posílené Velké Meziříčí vyhrálo rozdílem třídy na hřišti Vrchoviny a začala tak krasojízda, která v polovině soutěže znamená první místo a vzhledem k okolnostem a kvalitám kádru vynikající výchozí pozici k tomu, aby se vše dotáhlo do zdárného konce.

„Pořád platí to, že chceme soutěž vyhrát, ale případný postup je zatím otázkou," tvrdí trenér Libor Smejkal.

Jaká slova při chvále podzimu použijete?
Nedá se říct nic jiného, než že byl nadstandardně dobrý. Přestože jsme šli do sezony s vědomím, že kvůli rekonstrukci hřiště odehrajeme úvodních pět zápasů venku, tak cílem rozhodně nebyl poklidný střed, ale minimálně páté místo. Nakonec se to povedlo nad plán. Uplynulý podzim je výsledkem naší čtyřleté práce. Při mém příchodu se prakticky ten tým znovu tvořil, teď si všechno sedlo, skloubila se zkušenost s mládím a mám velkou radost, že s výjimkou Romana Durajky pracuji výhradně s kmenovými hráči a odchovanci klubu.

Jak si takovou suverenitu vysvětlujete?
Už letní příprava a zápasy v ní naznačily, že máme velkou herní sílu a těžký začátek v podobě zápasu na hřišti Vrchoviny, který jsme zvládli na výbornou, to jen potvrdil.

V jakém momentu podzimu jste si uvědomili, že hrajete o nejvyšší příčky?
Po anglickém týdnu, během kterého jsme porazili na domácím hřišti Havlíčkův Brod a Hodonín. Oba týmy měly v té době hodně dobré výsledky. S Brodem nám pomohlo, že nepřijel kompletní a proti Hodonínu jsme zase předvedli výborný výkon.

V minulé sezoně jste měli povedenou první polovinu soutěže, ale špatné jaro, jak hodláte zabránit, aby se něco podobného neopakovalo?
Na jaře jsme měli obrovskou smůlu, ať už jde o zranění Ladi Němce v závěru zimní přípravy, tak tam postupně přibyly i další absence. Příležitost tak dostali kluci širšího kádru, na něž vzhledem k nedostatku hráčů nebyl vyvíjen konkurenční tlak, neměl jsem v podstatě žádné jiné možnosti než je stavět i přes nepřesvědčivé výkony. Teď už by taková situace nastat neměla.

V létě jste zareagovali výrazným posílením do záložní řady. Robin Demeter i Roman Durajka se stali tahouny, souhlasíte?
Jednoznačně, chtěli jsme být silnější v přechodu do útoku, kde díky příchodu těchto hráčů máme několik variant, které fungují.

Demeter nasázel dvanáct gólů a navíc se stal dvorním nahrávačem nejlepšího střelce Pavla Simra. Udržíte ho?
Robin byl u nás na půlročním hostování z Jihlavy, které jsme nyní změnili v přestup. Jde o ctižádostivého hráče, který se chce dál rozvíjet, má kvality na vyšší soutěž, v listopadu reprezentoval Českou republiku na Mistrovství Evropy v malé kopané a jsme dohodnuti, že pokud přijde nějaká zajímavá nabídka, bránit mu nebudeme. Zatím to vypadá, že zůstane, stejně jako Roman Durajka, dohodnout s mateřskou Náměští není žádný problém.

I v této sezoně pokračuje sázka na jediného útočníka Pavla Simra, nehledáte alespoň alternativu, kdyby přišlo zranění či karetní trest?
Takového hráče, jako je Pavel, jen tak neseženete. Je nenahraditelný, dřív za Velké Meziříčí dával góly Lukáš Staněk, teď je tady on. Navíc jde o povahově vynikajícího kluka, který nejenže plní úlohu střelce, ale má pozitivní vliv na kabinu, i přes své zkušenosti a kvalitu snese kritiku a dá si říct. V útoku by ho mohl doplňovat po uzdravení Jirka Polanský, z nižších soutěží pak jednáme se dvěma hráči, kteří by připadali v úvahu.

Ve Velkém Meziříčí se opakovaně tvrdí, že chce divizi vyhrát, ale o postupu do MSFL nepadne ani zmínka. Nenastala vzhledem k vaší pozici v tabulce ta správná doba pro slova o vyšší soutěži?
Já vím, co si o nás kvůli tomu někteří myslí a přiznávám, že už jsme o případném postupu hovořili, ale aktuálně je ta otázka ještě otevřená.

Proč? Ležíte u dálnice, máte mládež v moravských soutěžích, hráli byste derby se sousední Třebíčí…
Musíme brát v potaz také finance a sportovní stránku.

Vždyť jste první…
Mezi divizí a třetí ligou je dost velký rozdíl, jde nám o to, aby se A-tým neodtrhl od zbytku klubu a nestal se pro kluky z dorostu a béčka uzavřenou společností.

Není vám ale divize malá?
Já bych zůstal nohama na zemi, divize je kvalitní soutěž a byly tam některé zápasy, které jsme zvládli se štěstím. Například Stará Říše, Žďár a Pelhřimov nebyly horší.

Jaký byl váš nejpovedenější zápas během podzimu?
Asi ty zmiňované s Brodem a Hodonínem.

A naopak nejhorší utkání?
Špatné to bylo v Otrokovicích. I kvůli terénu, na kterém se vůbec nemělo hrát, to nebyl trávník, ale rybník. Nevyšel nám ani zápas v Uherském Brodě, kde tomu tradičně nahrává i ta nepřátelská atmosféra.

Kdo by vaši pozici a cestu za titulem mohl na jaře ohrozit?
I vzhledem k naší vysoké výhře mám respekt k Havlíčkovu Brodu, v tabulce se nahoru mohou výrazně posunout také Hodonín s Vrchovinou, i když jsme ji dvakrát porazili.

Právě druhý zápas s Vrchovinou, který se hrál v rámci předehrávky jarního kola, jste neabsolvoval a odjel na dovolenou, to jste týmu tak věřil?
(smích) Pro mě dovolená jako taková začala, až když jsem znal výsledek. Původně jsem měl jet až po zápase, ale cestovka změnila termín. Nicméně ty taktické věci a sestava byly dány. Zápas jsem poté několikrát viděl ze záznamu a mám velkou radost, jak kluci do puntíku dodrželi taktické věci, celé utkání jsme měli pod kontrolou.

K postupu má nakročeno i váš B-tým, který vévodí I. A třídě. Je podle vás krajský přebor reálný?
To je otázka především na hráče, protože ten přístup není zrovna ideální, což by už na takovou soutěž nestačilo a muselo by se mnohé změnit. Nicméně v případě, že bychom postoupili do MSFL, by byl krajský přebor dobrou soutěží.

Trenérem rezervy je váš syn Libor, který se třikrát objevil v oficiálním zápise i jako hlavní kouč A-týmu…
Ve dvou zápasech to bylo kvůli mému disciplinárnímu trestu, kdy jsem nesměl na lavičku, ale stál jsem kousek od ní, takže šlo jen o administrativní věc. Stejně jako ve třetím případě, kdy mě nahradil ve zmiňovaném posledním utkání proti Vrchovině.

Autor: Deník, Ondrej Dudáš / foto: Libor Plíhal


<< zpět

Novinky

 

Činnost klubu je spolufinancována
z Programu MŠMT č.VIII:
Organizace sportu ve sportovních klubech

mistrovské utkání muži A 29. kolo:
FC Velké Meziříčí - FC Vikt. Otrokovice 2:4 (0:4)
branky: 2x Duba

mistrovské utkání muži A 17. kolo:
SK Uničov - FC Velké Meziříčí 2:2 (0:0)
branky: Demeter, Bouček

mistrovské utkání muži A 27. kolo:
FC Velké Meziříčí - 1.HFK Olomouc 3:2 (0:2)
branky: Smejkal, Duba, Dolejšmistrovské utkání muži B 22. kolo:
FC Velké Meziříčí B - Sokol KOšetice 1:0 (1:0)
branka: Polanský

Příští zápas

You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and datum <= '259200' order by datum, poradi asc limit 0,20' at line 1